Zaujímavé články, tipy a odkazy
Pozdrav alebo pozdravenie je (krátky) prejav úcty, priateľstva a dobrých úmyslov, ktorý sa uskutočňuje ritualizovaným gestom a/alebo verbálne pri stretnutí alebo rozlúčke viacerých osôb. Ako pozdrav sa označuje aj čokoľvek (najmä písomný text ako blahoželanie), čo sa posiela/odovzdáva ako prejav spriaznenosti alebo na pripomenutie nejakej osoby.
Oslovenie
Postavenie sa (škola)
Rôzne pohyby rukou, napríklad položenie ruky na plece (niektoré domorodé kmene)
Úsmev alebo iné pozdravenie mimikou tváre
V priebehu nášho života stretávame ľudí s vlastnou predstavou o tom, ako je potrebné sa správať. Ktorí ignorujú zaužívané zvyklosti a do bežného života sa snažia presadiť prvky im vlastné a vyhovujúce. Na druhej strane s ľuďmi, ktorí majú záujem správať sa v spoločnosti tak, aby nevyvolávali žiadne konflikty a dodržiavali zvyklosti, ktoré sú v spoločnosti akceptované.
Obsah tejto publikácie nepredstavuje normu, ktorú musíte prijať a rešpektovať. Predstavuje súbor odporučení, pravidiel a zásad, ktorých dodržiavanie mi pomohlo udržať si dobré zdravie, fyzickú a duševnú kondíciu, získať bohaté znalosti, praktické a teoretické skúsenosti. Vďaka nim som precestoval množstvo krajín, spoznal priateľov na celom svete a získal presvedčenie, že ich rešpektovanie a dodržiavanie prispieva k tomu aby život u nás, v Európskej únii a vo svete bol lepší a krajší. Prispieva to k tomu, aby všetci obyvatelia tejto planéty si mohli primerane vychutnávať jej krásy a jedinečnosti.
Ak venujeme dieťaťu lásku, pozornosť a pochopenie, bude všetko v poriadku. (Ivan Štúr: Podoby života, str. 11)
M. Gándhí správne povedal: „Keď chceme zmeniť svet, musíme byť zmenou sami.“ Jedna žena raz vyhľadala Gándhího. Znepokojovalo ju, že jej syn je veľa sladkostí. „Bojím sa o jeho zdravie,“ povedala mu. „Syn si vás veľmi váži. Boli by ste taký dobrý a povedali mu, že Ako rozvíjať prosociálne cítenie a správanie dieťaťa predškolského veku 4 sladkosti nie sú zdravé?“ Gándhí sa zamyslel a potom ju požiadal, aby syna priviedla o dva týždne. Keď sa chlapec s matkou objavil, Gándhí s ním prehovoril. Chlapec sa dal presvedčiť. Žena sa Gándhímu poďakovala a opýtala sa ho, prečo trval na dvojtýždňovom odklade. Gándhí odpovedal: „Pretože som potreboval dva týždne na to, aby som sám prestal jesť sladkosti.“ Zdroj: Al Gore: Země na misce vah. Praha: Argo, 1994. str. 19. Pelikán, J.: Výchova pro život. Praha: ISV, 1997. ISBN 80-85866-23-4.